USŁUGI IMERS

LUTOWANIE TWARDE

Łączenie metali i niemetali

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu świadczymy usługi podwykonawstwa oraz kooperacji. Wykonujemy usługi lutowania twardego zarówno pojedynczych detali jak i całych serii. Posiadamy uprawnienia UDT oraz TUV w dziedzinie lutowania twardego metodą płomieniową 912. Nasze połączenia spełniają wymagania normy PN-EN ISO 13585.

ZAKRES USŁUG

  • Stali z mosiądzem, srebrem, brązem.
  • Metali kolorowych, miedzi, mosiądzu, brązu, węglików spiekanych
  • Lutowanie z próbami szczelności
  • Lutowanie dekoracyjne, wszędzie tam gdzie wymagana jest wysoka estetyka spoiny. Spoina po lutowaniu twardym posiada wyższą estetykę niż spawanie Mig oraz Tig.

NA CZYM POLEGA
LUTOWANIE TWARDE?

W ostatnich latach obserwujemy rozwój technologii lutowania, które do niedawna uważano za mniej istotne. Spowodowane jest to koniecznością łączenia niekonwencjonalnych materiałów o specjalnych właściwościach. Do technologii tych należy lutowanie, które często jest jedyną metodą łączenia materiałów różniących się składem chemicznym i właściwościami fizycznymi. Takimi jak temperatura topnienia, przewodność cieplna, a także rozszerzalność. Jest to proces wymagający dużej wiedzy, doświadczenia, przygotowania i odpowiedniego sprzętu. Należy wybrać odpowiednie rodzaje spoiw do konkretnego typu materiałów jak i połączeń. Poszczególne materiały przeznaczone do lutowania wymagają określonej procedury. Lutowanie mosiądzu różni się od lutowania miedzi lub stali nierdzewnej. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, m.in.: skład lutowanych elementów czy ich przeznaczenie.

PROCES ŁACZENIA MATERIAŁÓW

Lutowanie twarde to proces łączenia materiałów (metali i niemetali) zapewniający połączenie o ciągłości fizycznej, wykonany za pomocą spoiwa (lutu) o temperaturze topnienia niższego niż temperatura topnienia łączonych materiałów, które jest dostarczane do złącza szczelinę w wyniku penetracji kapilarnej. W porównaniu do spawania, w procesie lutowania nie dochodzi do stopienia krawędzi łączonych materiałów. Proces dzieli się na lutowanie miękkie i lutowanie twarde w zależności od temperatury topnienia użytego spoiwa (lutu). Do lutowania stosuje się luty o temperaturze topnienia wyższej niż 4500C. W przypadku stosowania lutowania w procesach produkcji odpowiedzialnych wyrobów producent powinien posiadać udokumentowaną i uznaną technologię lutowania oraz odpowiednio wykwalifikowany personel wykonujący ten proces.